Doğru Bant Seçimi

Anasayfa / Yazılar / Doğru Bant Seçimi

Bant uygulamalarından en önemli olan doğru ürünü kullanmaktır. Bunun için aşağıda belirtilen konulara dikkat edilmesi gereklidir. 

1) Yüzey

Uygulanacak yüzeye göre bant mukavemeti çeşitlilik gösterir. Örneğin; Metal ve camların ısı genleşmeleri birbirinden farklıdır. Malzemelerin genleşme katsayıları farklı olduğu için kullanılacak bandın her iki malzemenin de genleşmesini sönümleyecek durumda olmalıdır. 

2) Dış etkenler 

Uygun bant seçilse de bandın yüzeye mukavemetli olarak tutunabilmesi için dış etkenler önem taşımaktadır. Bandın titreşimli bir yerde mi kullanacağı, UV, nem ve sıcaklık etkisinde ne kadar maruz kalacağı uzun ömürlü bir tutunma için önemli faktörlerdir. 

3) Banttan beklenen dayanım

Bant seçiminde önemli olan konulardan biri de banttan beklenen performanstır.  Bunu tespit edebilmek için "çekme-soyma-ayırma ve kesme(dikey yönde) testleri uygulayabilirsiniz. 

4) Tepkime süresi 

Uygulanacak ortam, yüzey, dış etkenler ve bandın ham maddesine bağlı olarak ilk tutunması değişiklik gösterebilir. 


Bandın uygulanma anındaki ortam sıcaklığı, tozu, nemi vs. ve stoklamaya müsait olup olmadığı gibi konularda bant seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer etkenlerdir. 

Uygulamalarınızda yapıştırıcı kullanmanız zaman zaman çirkin görüntü ve düşük mukavemete sebep olabilir. Sizlere tüm yüzeyler ve kullanım koşulları için farklı bant çözümlerimizle yardımcı olmak isteriz. 

SCHNEL DIŞ TİCARETÜrün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 (216) 392 92 29

Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır. Bu web sitesi YS Tasarım tarafından yapılmıştır
Top