Çalışan Motivasyonu

Anasayfa / Yazılar / Çalışan Motivasyonu

Çalışanları güvenli davranmak konusunda nasıl motive edebiliriz?

Bütün insanları anlayabilmemizi sağlayacak elimizde sihirli bir sopa mevcut değildir. Dahası böyle sihirli bir sopamız olmadığı için onları yapılması gerekeni yapmaları konusunda da yönlendirebilme gücüne sahip değiliz. Yapabileceğimiz tek şey insanlar hakkında bir iç görü kazanmaya çalışmaktır. Bu bağlamda çalışan tutumlarını yaratan etkilere dikkatle bakmakta yarar vardır. Bu etkilere bakmak iki konuda yararlı olabilir. Birincisi bu etkilerin bilinçli olarak yaratılabilmesi, ikincisi ise bu etkiler üzerinde kontrol sağlanmasıdır. Bu etkiler çalışanın nasıl çalışacağı konusundaki kararını biçimlendirir. Bu konudaki kararı yönetim değil çalışanın kendisi verir. Ancak pek çok durumda işletmenin politikaları çalışanın bu konudaki kararları üzerinde son derece etkili olabilir.

Adı Mehmet olan bir çalışanımız olduğunu varsayalım. Mehmet şemsiye fabrikasında çalışmakta ve bir günde 150 şemsiye kasnağı üretmektedir. Bir gün yönetim Mehmet ve diğer çalışanlara bir el kitabı dağıtır. El kitabında günde 175 şemsiye kasnağının nasıl üretilebileceği anlatılmaktadır. Mehmet kitabı kaldırıp bir kenara atar ve günde 150 şemsiye üretmeyi sürdürür. Yönetim birkaç gün sonra çalışanlara yeni bir yazı gönderir. Bu yazıda günlük 175 şemsiye üretemeyen çalışanların işlerine son verileceğini bildirilmektedir. Bu bilgi Mehmet' i derhal motive eder. Mehmet daha önce dağıtılmış olan el kitabını bulur. İçerisindeki bütün bilgileri inanılmaz bir istekle okur, bilgilenir. Kısa zamanda 175 şemsiye üretebilecek hale gelir.

Bu yaklaşım biçimini yönetim üretim, maliyet kontrol, kalite kontrol gibi konularda sıkça kullanır. Ancak iş kazalarını önlenmesi konusunda bu yaklaşım biçiminden aynı sıklıkta yararlanıldığını söylemek son derece güçtür. Üretim, maliyet kontrol, kalite kontrol gibi konularda motivasyon hiç önemli değilmiş gibi davranılır. Ne yapılması gerektiğine karar verilir, yapılması sağlanır. İş güvenliği konusunda ise çalışanların motivasyonu önem kazanır. Ne istendiğine karar verilir. Daha sonra istenenin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla yarışmalar düzenlenir, posterler asılır, toplantılar yapılır. Bütün bunlarda amaç, çalışanın yapması gereken şeyi yapması konusunda ikna etmektir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 (216) 392 92 29

Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır. Bu web sitesi YS Tasarım tarafından yapılmıştır
Top